IYS on Facebookצור קשראודות איש טיוליםניווט GPSגלריית תמונותמועדון מטייליםמסלולי טיולמבצעי חבילות חולמבצעים וחבילות טיוליםמחירון טיולי ג'יפים
            מסלולי טיולים

מסלולים נוספים

נחל אלכסנדר

נחל דליות תחתון (מג'רסה)

נחל חזורי

מניצנים הישנה לדיונה הגדולה באשדוד

פארק קנדה מסלול פחות מוכר

המכתש הגדול

רמת הגולן תצפיות סביב לה

נחל דליות תחתון (מג'רסה)

איך מגיעים?
גישה - כביש מספר 92 מזרח הכינרת (צומת מעגן - צומת יהודייה) בין אבן דרך 23 לאבן דרך 24 צומת מעלה גמלא - פניה מערבה (שמאלה) לכיוון הכינרת.
תחילת מסלול - חניון הזיתים נ.צ - 06452/02012.
סוף המסלול - חניון הזיתים - מסלול מעגלי.
זמן - כשעה וחצי הליכה.
מיועד - משפחות עם ילדים - חובה לדעת לשחות!!! גובה המים עד כ- 1.20 מטר.
מפה - טיולים וסימון שבילים חרמון גולן ואצבע הגליל 1:50.000 בהוצאת החברה להגנת הטבע.
מומלץ - כובע,מים,נעליים נוחות להליכה במים (רצוי מאוד לא נעלי עור ולא סנדלי עור) ובגדים להחלפה בסוף
המסלול.
החל מ - 2005 הכנסה בתשלום

על המקום
נחל דליות הוא נחל איתן, שמתחיל את מהלכו מאזור תל פארס (הר פרס) ברמת הגולן ומתנקז
לכינרת בבקעת בית צידה , בלגונת דליות (המג'רסה) .
יובלו הצפוני של נחל דליות זה נחל גמלא שבו נמצא המפל הגבוה ביותר בארץ שמימיו
זורמים כל השנה 51 מ' גובהו ונקרא מפל גמלא (אלה מה?) קצת לפני הגעתו של נחל דליות לבקעת בית צידה מתחבר לנחל נחל נוסף בשם בתרה, ושלושתם זורמים יחד עד לחיבור עם
הכינרת בשפך דליות, בשפך נוצרת לאגונה (בריכה טבעית סגורה שנוצרת על ידי החול והחרסית שזורמים לימה עם הנחל , שוקעים במוצא הנחל וסוגרים את הפתח עד לחורף הבא כשהזרימה מתחזקת.)
אורכו של הנחל כ 30- ק"מ , מתחיל מרום של כ 650- מ' מעל פני הים (ברמת הגולן) ומסיים
ברום של - 208 מ' מתחת לפני הים מה שיוצר סידרה של מפלים לאורכו של הנחל.לחץ לגודל מלא
נחל דליות (מג'רסה)

לחץ לגודל מלא
נחל דליות

לחץ לגודל מלא
נחל דליות


בקעת בית צידה (בטייחה) - כינוי לבקעה בצפון מזרח הכינרת. תחילתה מדרום בנחל כנף גבולה הצפוני אזור גשר אריק.
דרך הבקעה מתנקזים הנחלים שפמנון , דליות (מג'רסה) ומשושים (שאליו מתנקזים יהודייה והזויתן). שלושתם עם כניסתם לכינרת נקראים הזאכי ומגיעים מרמת הגולן ונהר הירדן בחלק הצפוני של הבקעה.
בקעת בית צידה היא המקום הגדול ביותר בארץ שעדיין קיימים בו נופי מים מתוקים במגוון
כל כך עשיר, פלגים הזורמים כל השנה ,פלגים הזורמים רק בחורף , מעינות , בריכות
ולאגונות, נופי מים אלה הוכרזו כשמורת טבע בגודל של כ 5,000- דונם (גדולה בקנה מידה ישראלי).

מסלול
בצומת מעלה גמלא נפנה מערבה לכיוון הכינרת, ניסע על כביש צר בין מטעי בננות וכוורות דבורים , אחרי 450 מ' צומת T נפנה ימינה נמשיך בדרך עפר משובצת אבנים ,מומלץ לנסוע בזהירות , אחרי 400 מ' נוספים פניה שמאלה (בצומת נראה שלט ירוק "שמורת בית צידה" ושלט משולש אפור ירקרק "לחניון הזיתים"), ניסע בשביל זה 1300 מ' ונגיע למטע זיתים גדול מצד ימין - "חניון הזיתים" נחנה את הרכב ומכאן נתחיל את המסלול הרגלי.
50 מ' בכיוון צפון מזרח שלט אזהרה שהמסלול כרוך במים עמוקים ומותר לאנשים שיודעים
לשחות בלבד לידו הירידה למים בין שיחי הקנה מצוי והפטל הקדוש.
בנקודה זו כשיורדים למים הם מגיעים עד המותניים נתרגל מעט למים ונזרום עם הנחל,
במים נוכל להבחין בדגים קטנים וסרטנים. בסבך מעלינו נראה שוב את הקנים שעל פי מסורות קדומות מהם היה עשוי חלילו של האל פאן ,אל היער במיתולוגיה היוונית. נראה את עץ הערבה שבולט בעליו הארוכים שבצד
העליון ירוקים ובצידם התחתון נוטים לצבע לבן והוא אחד מארבעת המינים בחג הסוכות ומוזכרים בתנ"ך בספר תהילים קלז' פס' 2,1"על נהרות בבל שם ישבנו גם בכינו בזכרנו את ציון, על ערבים בתוכה תלינו כינורותינו". גם בפסוקים אלה מוזכרת הערבה כצמח גדות נחלים ששימש את גולי ציון בעת שישבו על גדות נהרות בבל והתגעגעו לארץ ישראל.
נמשיך במורד הנחל נפגוש מספר עצי תאנה ומספר גפנים ואם נתקדם בשקט נבחין בצבי ביצה שעומדים על עצמים מעל פני המים ומתחממים - צב הביצות פעיל במשך כל השנה פרט לפרקי זמן קצרים בחורף,
בימי שמש אפשר לראות אותם על גדות מקווי מים או על עצמים בולטים כשהם מתחממים בשמש, לבוגרים כמעט ואין אויבים טבעיים ובכל זאת הם רגישים מאוד לכל תנועה בסביבתם ומגיבים עליה בזינוק למים צלילה והתחפרות בבוץ.
בשנותיו הראשונות מעדיף הצב מזון מין החי בעיקר חסרי חוליות, בהמשך גדל המרכיב הצמחי בתפריט והוא כולל גם אצות חוטיות , צמחי מים שונים וחומר אורגני נרקב.
מחודש אוקטובר - נובמבר ובמהלך החורף אפשר לראות את הזכרים מחזרים אחר הנקבות
ומזדווגים אתם. הזכרים מגיעים לבגרות מינית לאחר שנה שנתיים , הנקבות לאחר ארבע שנים.
הטלת הביצים נעשת מסוף אפריל ועד סוף אוגוסט אז הנקבות עולות ליבשה ומטילות את הביצים במקום יבש בקרבת המים . בקיעת הביצים לאחר כשלושה חודשים , הביצים והצבים הרכים הם המועדים ביותר לטריפה.
בהמשך נראה תלכיד סלעים (קונגלומרט) יפה שמורכב מסלעי בזלת וחומר מלכד גירני תופעה שמסמנת לנו מפלסי זרימה קדומים בנחל.
לאחר כ 45- דקות הליכה מגיעים לבריכה גדולה שגובה המים בה מגיעה לאיתי (כיתה ד')
עד למותניים ולירדן (כיתה ב' ) עד לחזה בנקודות העמוקות ביותר, כאן כדאי להשתהות מעט להנות מהצמחייה שעל גדות הנחל הכוללת קנים , פטל , שנית גדולה שבולטת מאוד בפריחה הסגולה שלה בצורת שיבולת, עצי
האזדרכת עם הפרי העגול הקטן שנראה כמו תפוח
אבל רעיל ואסור לאכילה , עצי ערבה רבים נוספים ואם יתמזל מזלנו נראה שלדג או בעלי כנף אחרים החיים ליד המים , וכמובן זה מקום טוב לשחייה קלה ומשחקי מים .
נמשיך מערבה עוד כ 10- דקות נוספות נראה מימין חורשת אקליפטוס , שביל טרקטורים
יחצה את הנחל , ושלט של רשות שמורות הטבע שאומר שהמשך ההליכה במים אסורים נפנה שמאלה לכיוון עץ התמר ולאחר 100 מ' ליד עץ השיזף המצוי (דומים ) , פונים שמאלה בצומת ה T- ולאחר 700 מ' בהליכה על השביל מגיעים למטע הזיתים נקודת ההתחלה שלנו.
המעוניינים לנוח מוזמנים לבחור חוף לאורך הכינרת ושם ינוחו , ואלה שרוצים קצת יותר פעילות מוזמנים להמשיך לחלק העליון של נחל דליה לכיוון גמלא העתיקה, מפל גמלא וכו' על ידי כך שיחזרו לצומת שבה התחלנו את המסלול צומת מעלה גמלא יסעו לכיוון מזרח בכביש 869 עד צומת דליות ( 16 ק"מ ) יפנו שמאלה (צפונה) ולאחר כ 2- ק"מ נוספים יפנו שוב שמאלה לכיוון גמלא העתיקה , הכניסה בתשלום .